Jak powinna wyglądać strona www?

Jak powinna wyglądać strona www?

To, że każda chcąca dać się rozpoznać firma powinna mieć swoją stronę internetową, nie jest dla nikogo tajemnicą. Pojawia się jednak pytanie, jak powinna wyglądać strona www, aby po pierwsze była widoczna w sieci, a po drugie korzystanie z niej nie było dla internautów udręką?

Nie lej wody

Tworząc lub zlecając stworzenie strony internetowej, musisz pamiętać o jednej istotnej rzeczy: kwestie techniczne są ważne, ale muszą równoważyć się z jakością zamieszczonych treści. A zatem inwestycja wyłącznie w optymalizację SEO strony, nie oznacza jeszcze, że jest to strona dobra. Na nic zda się wysoka pozycja w wynikach organicznych wyszukiwania, jeśli internauta nie znajdzie na stronie oczekiwanych treści.

A zatem jak powinna wyglądać strona www, która zachęci i zatrzyma klienta na dłużej? Przede wszystkim musi być użyteczna dla odbiorcy i skoncentrowana na jego potrzebach. Na zatrzymanie uwagi potencjalnego klienta mamy tylko kilka sekund, ważne jest więc to, co mówimy oraz w jaki sposób to robimy. Potrzebne nam są unikalne, autorskie treści, podane w czytelny sposób. Ponieważ komunikacja za pomocą witryny www jest dość jednostronna, język, jakim zwracamy się do odbiorcy, powinien obfitować w konkrety.

Jak powinna wyglądać strona www, aby była widoczna?

Widoczność strony w wynikach wyszukiwarki

Widocznością strony w wynikach wyszukiwarki zajmują się specjaliści SEO, nieoceniona bywa rola webmasterów, którzy pracują nad pozycjonowaniem witryny. W przypadku optymalizacji strony najwięcej do powiedzenia mają algorytmy Google, te z kolei premiują teksty autorskie, unikalne. Dlatego warto postawić na oryginalne treści, takie, jakich odbiorca potrzebuje i jakich nie znajdzie na połowie stron firmowych z branży. Uwaga jednak na nadmierne przesycenie słowami kluczowymi, takie teksty dostrzeże algorytm o nazwie Pingwin i w konsekwencji obniży pozycję strony na liście.

Dla algorytmów Google istotna jest jakość, ale i wygoda użytkownika. Premiuje więc strony, które szybko się ładują. W tym miejscu istotna uwaga – jeśli chcemy, by na naszej stronie było graficznie i kolorowo, trzeba pamiętać o znacznej kompresji zdjęć i grafik, tak, aby ich ciężar nie spowalniał pracy witryny.

Zachwyć przejrzystością, zatrzymaj treścią

wygląd treści na stronie www

Estetycznie – oto kolejna odpowiedź na pytanie, jak powinna wyglądać strona www. Do tego ma być jeszcze użytecznie i przejrzyście, czyli na przykład opisy nie mogą rozjeżdżać się ze zdjęciami produktów, a e-sklep musi mieć intuicyjną obsługę. Przyda się na niej wewnętrzna wyszukiwarka, która ułatwi zadanie kupującym, a właścicielowi przyda się do zbadania, czego poszukują jego klienci.

Łatwe w obsłudze i czytelne powinny być również zakładki, zwłaszcza ta, pod którą internauta może poczytać „o nas” lub „o firmie”. Tutaj wypada w szczególności zwrócić uwagę na opis działalności, wielu odwiedzających chętnie zagląda w tę zakładkę, by dowiedzieć się czegoś o początkach firmy, jej historii czy wartościach. Dobrze, aby nie natknęli się na opis, który z powodzeniem można skopiować i zamieścić na jakiejkolwiek innej stronie. Zastanów się, co chciałabyś/chciałbyś w takiej zakładce przeczytać, a odpowiesz sobie na pytanie, jak powinna wyglądać strona internetowa z punktu widzenia klienta.

Jak powinna wyglądać strona www – dane muszą być bezpieczne

strona internetowa a bezpieczeństwo danych

W odpowiedzi na pytanie, jak powinna wyglądać strona www, wypada jeszcze dodać, że nie powinna być przeładowana materiałami. Teksty nie mogą być zbyt obszerne, za to warto je dzielić śródtytułami, przełamywać grafiką czy infografiką. Za długie szybko zniechęcą odwiedzającego, zwłaszcza, jeśli na stronę wchodzi z urządzeń mobilnych. Koniecznie musisz zadbać o responsywność Twojej witryny, aby była tak samo wygodna i czytelna zarówno dla użytkowników komputerowych ekranów, co wyświetlaczy smartfonów.

Mówiąc o tym, jak powinna wyglądać strona www, nie można zapomnieć o ważnej ostatnimi laty kwestii: strona internetowa a RODO. Temat danych osobowych należy do wrażliwych, a o ich bezpieczeństwie w sieci mówi się coraz głośniej. Jeśli więc klient podaje nam swoje dane, na przykład za pomocą formularza, zobowiązani jesteśmy zapewnić tym danym bezpieczeństwo. Musimy również pamiętać o okienkach, w których odwiedzający będzie mógł zaznaczyć, czy wyraża zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Co ważne, okienek nie należy łączyć, to znaczy – nie wolno nam za jednym zamachem oczekiwać zgody na przetwarzanie danych osobowych i na przykład wysyłkę newslettera.

Jak powinna wyglądać strona www?
Przewiń do góry