Ile kosztuje strona internetowa?

Ile kosztuje strona internetowa?

O tym, że strona internetowa stanowi dziś podstawę skutecznie prowadzonego biznesu, nie trzeba nikogo przekonywać. Zdarza się jednak, że nie decydujemy się na nią ze względu na koszty, dlatego dziś chcemy odpowiedzieć na pytanie, które spędza sen z powiek przedsiębiorców: ile kosztuje strona internetowa?

Wiedz, czego potrzebujesz

koszt strony internetowej

Zanim zaczniemy robić gorączkowy rekonesans, sprawdzać i porównywać ile kosztuje strona internetowa w kolejnych agencjach medialnych, warto najpierw sprawdzić, jak powinna wyglądać strona www, która nie tylko wzbudzi zainteresowanie, ale sprawi, że internauta na niej pozostanie. Oczywiście najlepiej, w przypadku e-sklepu, aby zdecydował się na także zakup i sfinalizowanie transakcji, ale aby tak się stało, strona musi spełnić kilka ważnych warunków.

Przede wszystkim powinna być estetyczna i czytelna, także na urządzeniach mobilnych, należy więc zadbać o jej responsywność (automatyczne dostosowanie do urządzenia, na którym zostaje otwarta). Powinna się szybko ładować i to z dwóch powodów: po pierwsze żaden internauta nie chce czekać wieków na wejście na stronę, po drugie algorytmy Google premiują takie strony i pozycjonują je wyżej w wynikach wyszukiwania organicznego.

A propos algorytmów Googla – jeśli na swojej stronie zamieścisz wtórne teksty, skopiowane skądś artykuły, opinie czy recenzje, nie licz na cuda. Google docenia oryginalne treści i takie wyświetla wyżej na liście odpowiedzi. Zachowaj czujność także jeśli chodzi o nasycenie strony słowami i frazami kluczowymi, bo Google także uważa, że co za dużo, to niezdrowo. Algorytmy szybko wychwytują przeoptymalizowane treści i obniżają ich pozycję. Nie piszemy o tym wszystkim przypadkiem, każdy element będzie miał bowiem wpływ na to, ile kosztuje strona internetowa.

Ile kosztuje strona internetowa – statycznie i z CMS

Cena strony internetowej

Wykonanie podstawowej strony www nie musi być kosztowne, jednak kosztowne bywają kolejne opcje. Podobnie jak z wyjazdem na wakacje – może wersja basic jest niedroga, ale za każdą dodatkową usługę trzeba zapłacić. W konsekwencji cena znacznie traci na atrakcyjności.

To, co na stronie najdroższe, wcale nie kryje się za jej estetyką, ale niejako po drugiej stronie. To system, w jakim została stworzona. Istnieją dwa podstawowe rodzaje stron internetowych, jedną z nich jest statyczna, a drugą ta, oparta o system CMS. Różnica polega na tym, że zmiana jakichkolwiek danych na stronie statycznej jest skomplikowaną operacją. Na takiej z CMS panel administracyjny jest łatwo dostępny, a właściciel strony może dokonywać modyfikacji czy dodawać treści.

Ta druga opcja jest znacznie droższa, szacuje się, że trzeba za nią zapłacić więcej od 40 do 70%. Dlatego w taką stronę warto zainwestować wówczas, kiedy zamierzamy sami ingerować w treść witryny, dodawać newsy czy prowadzić bloga. W przeciwnym razie wersja statyczna powinna w zupełności zaspokoić nasze firmowe potrzeby.

Wolny strzelec czy agencja?

agencja seo - pozycjonowanie

To, ile kosztuje strona internetowa zależy w dużej mierze od faktu, kto będzie nad nią pracował. Mogą skusić Cię oferty freelancerów, którzy są w stanie wykonać stronę w atrakcyjnej cenie, jednak pozostaje pytanie, czy aby na pewno będzie ona spełniała wytyczne Google. Jeśli nie, agencja SEO, której zlecisz pozycjonowanie swojej witryny, może złapać się za głowę. W konsekwencji to, co zaoszczędzisz na tworzeniu strony, stracisz, próbując dostosować ją do wytycznych Google.

Nie jest to oczywiście regułą, także wśród wolnych strzelców można trafić na świetnych profesjonalistów, którzy znają zasady i stworzą Ci dobrą stronę. Zachowaj jednak czujność, każda usługa ma swoją cenę – zorientuj się, ile kosztuje strona internetowa, a jeżeli cena będzie nad wyraz okazyjna, uciekaj.
Zanim podejmiesz kluczowe decyzje, musisz wiedzieć, ile zwykle kosztuje taka usługa. My podamy Ci przykładowe widełki cenowe, przy czym pamiętaj, że to ceny agencyjne, a więc najczęściej podparte portfolio i gwarancją:

  • statyczna strona internetowa, szablon graficzny – około 3-4,5 tys. zł
  • statyczna strona internetowa, indywidualny projekt graficzny – od 7 tys. zł
  • strona internetowa z systemem CMS, szablon graficzny – 5-6 tys. zł
  • strona internetowa z systemem CMS, indywidualny projekt graficzny – od 12 tys. zł (do 18-20 tys.).

 

Ile kosztuje strona internetowa?
Przewiń do góry